Stop yaoi

24. listopadu 2014 v 22:09 | Starsy |  Můj názor na...

Stop yaoi


stamp 1

Rozhodla jsem se napsat článek, který se nevztahuje k tématu týdne ani k žádné z mých povídek. Alespoň ne přímo.
Chci vám zde vysvětlit můj postoj k yaoi, případně yuri, abyste mě lépe chápali, respektive co konkrétně se mi nelíbí. Ale varuju vás, nepište mi, že když se na to párkrát mrknu, propadnu tomu! To pak budu zlá!
Ale také předem upozorňuji, že je to jen můj názor a mým záměrem není nikoho pobouřit ani urazit. Také proto se pokusím značně zmírnit můj obyčejně poněkud ostřejší slovník, který otvírám pokaždé, když dojde na toto téma.

stamp 4
Autor: WolfieKid

Homosexualita
Na rovinu říká, že proti gayům ani lesbičkám absolutně nic nemám! Je to pro ně prostě přirozené, nezaslouží si urážky jen za to, že se jim líbí stejné pohlaví.
Kritizovat je za to mi přijde stejně hloupé, jako kdybychom nadávali brunetkám za to, že mají hnědé vlasy. Nesmysl.
Takže můj názor na homosexualitu jsme si ujasnili, teď k jádru problému.

stamp 3
Autor: KidateCalf

Yaoi/Yuri
Ani jeden žánr nemám ráda, nelíbí se mi, prostě jsem tomu nepřišla na chuť a jejich všudypřítomnost mě upřímně řečeno jen odrazuje. Proto veškeré snahy přesvědčit mě, ať se na to podívám, budou mít přesně opačný účinek, než kterého jste chtěli dosáhnout.
Ale na druhou stranu jsem schopna poslouchat vaše úžasné vyprávění o těchto žánrech, budu to tolerovat, pokud vy budete tolerovat mě a poslouchat, co vyprávím také já.
Nebudu vám hanit yaoi/yuri, pokud vy nebudete napadat mě ani nic, nikoho, co nebo koho mám ráda já.
Takže ano, toleruji to, ale ne, nepřečtu si to.
Nelíbí se mi to, a proto se od těchto věcí držím dál, ale nemám v úmyslu je za každou cenu kritizovat.

stamp 2

Fanmade yaoi/yuri
A tohle je právě to, co mi vadí. Fanfiction! Někdy bych až vylítla z kůže, když vidím nějaké fanmade a je úplně jedno, jestli se jedná o kresbu, povídku nebo video. Jasně, je super že když napíšete yaoi povídku na známé postavy proslaveného autora, že podobně naladění lidé chodí na váš blog a chválí vás, ano, to je všechno super…
A teď vám vysvětlím, proč to nenávidím.
V první řadě to není vaše dílo. Je to jen přetvořená tvorba cizího autora a fanfictionisti se jen vozí po pracně vydobyté slávě někoho jiného.
Ve druhé si představte, že máte fantastický, čistě váš, originální svět a někdo vezme nějaké vaše dvě postavy a přetvoří si je k obrazu svému.

Pro yaoistky/ty
Představte si, že někdo vezme vaše dva gaye, popřípadě lesbičky (ať nemluvíme jen o yaoi ale i o yuri), a ačkoli je očividné, že by s holkou/klukem nikdy nebyli/y, nějací neznámí lidé je začnou párovat s jinou vaší postavou, opačného pohlaví. Líbilo by se vám to?

Pro neyaoistky/ty
A vy si představte, že někdo vezme vaše dva heterosexuály, a ačkoli je očividné, že by se stejným pohlavím nikdy nešli, nějací neznámí lidé je začnou párovat s jinou vaší postavou, stejného pohlaví. A to je vlastně yaoi/yuri. Tak, co vy na to?

stamp 6

Jde o to, že někdo si dal tu práci, vytvořit originální svět s originálními postavami a někdo přijde, vozí se po jeho slávě, protože využívá jeho vydřenou popularitu, a předělává jeho postavy.
Upřímně řečeno, udělat to někdo mě, zabiju ho na místě.

stamp 5

A nyní, yaoi/yuri-fans, mobilizace!
A teď yaoistky/ti (yuristi/tky) začnou namítat, že když jsou fanfiction s opačným pohlavím (o kterém se nezmiňuji, jelikož tento článek má být "můj názor na yaoi"), je to na stejném principu, jako fanfiction s homosexuály. A máte pravdu.
Ale u neyaoistického/neyuristického žánru je párování s opačným pohlavím snesitelnější čistě proto, že autor to jako yaoi/yuri nezamýšlel a část fanoušků, doufám, že minimálně 1/2 , ještě nepropadla šílenství moderní doby, zvané yaoi/yuri.
Takže pro vás, yaoi/yuri-fans!
Jak byste asi vy vyváděli, kdyby někdo dvě postavy z vašeho oblíbeného yaoi začal párovat s dívkou? Pak by bylo snesitelnější, kdybyste objevili fanfiction s jiným klukem, než opačným pohlavím, ne?

Už mě nenapadá nic, čím bych vám mohla můj postoj k tomuto žánru ještě více přiblížit a zároveň omezit kousavé komentáře na minimum.
Na závěr bych se vás chtěla zeptat fanoušků; co na tom yaoi/yuri vlastně máte?
Nemyslím to zle, jen mě zajímá, jak heterosexuál přijde na to, že miluje tento žánr. Co přesně je to ono tajemné, co vás na tom tak přitahuje?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sumiko Shiroo Sumiko Shiroo | 23. března 2015 v 19:06 | Reagovat

Jsem Yaoistka/yuristka, no jsem celkem zvláštní, mám ráda i hentai. :3 Vlastně se mi tvůj článek líbí. Nikdy jsem takhle o tom nepřemýšlela. Vlastně jsem vždycky byla ráda, že ty fanfikce jsou. Že je někdo píše, a hlavně, že ho to baví. :) No taky mi nevadí když někdo spáruje někoho s někým, u koho by jste to normálně nečekali. :-) Jak jsem řekla, je mi jedno jestli je to "Kluk+kluk, holka+holka nebo kluk+holka", když je dobře napsaný příběh, nevadí mi to. :-) No, každý má svůj názor a já mu ho samozřejmě neberu. Taky jsem ráda, že jsem si tvůj článek mohla přečíst. :)

2 shi shi | 23. března 2015 v 19:32 | Reagovat

Jako, článed dobraj, ale zamysli se nad principem fanfiction, podle mě je to právě o tom přetvořot nějaké anime/mangu/cokoliv jiného aby to bylo originální...

3 shi shi | 23. března 2015 v 19:33 | Reagovat

Jinak promiň za gramatiku :/ blbne mi mobil

4 Starsy Spirit Starsy Spirit | Web | 24. března 2015 v 19:49 | Reagovat

[1]: Děkuji za odpověď i za to, že jsi to nevzala jen jako kritiku (jako mnozí) a skutečně se i zamyslela. :D

[2]: Definice slova fanfiction je skutečně fanouškovská fikce, čili nepravdy, to nepopírám.
Sama, jakožto amatérská komixářka, ve fanfiction (nebo alespoň fan art) doufám, ale vyletěla bych z kůže, kdyby mi někdo od základu překopal postavy i tak, že by je přepároval a změnil jim sexuální orientaci, nebo dokonce pohlaví.

Pokud fanfiction, OK, ale "vocať pocať" snad víš, co tím myslím. :)

5 Starsy Spirit Starsy Spirit | Web | 24. března 2015 v 19:51 | Reagovat

[2]: A ještě dodatek... Fanfiction NIKDY nebude originální, protože je to jen vožení se po zprzněném díle někoho jiného, když to řeknu na rovinu a vulgárně. :)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama